LET’S CREATE SOMETHING BEAUTIFUL TOGETHER

Richard Kalužík

Hand-Lettering Artist and Ilustrator

I am an artist focusing on hand-lettering connected with illustrations near Brno in Czechia, specializing in timeless vintage and retro design, expressing Your uniqueness!

Lettering is an art of drawing letters. I combine lettering with matching illustrations, play with them, “break the rules” and thanks to that is formed design, having soul, telling stories and attracting audience.

Get closer to your customers, be human, witty and inspirational.

Ask for collaboration

What you gain from
lettering artist?

From plain graphic designer lettering artist differs by multiple value and strenght of final design. Usual graphic designer finds a type partly fitting your project and fits it there. Artist draws every line and creates compact design. A human eye recognize a hand behind the graphics which then captures a huge attention and creates a bridge between your goal and your audience.

How I work

portfolio

Showcase of a few works I did in a past. You can see my style and variety of projects I was able to make.

Cannot call API for app 380204239234502 on behalf of user 3200396423305751

happy customers

What do those who worked with me say?

Shrnuto – doporučuji!

Líbí se mi Richardův postup vytváření loga. Jde vidět, že práci dělá naplno. Je to ten typ člověka se kterým se na nečem domluvíte a platí to. Pokud řekne, že začne v prosinci prvního, tak v prosinci prvního ráno můžete očekávat, že začne pracovat a ozve se vám. Prostě profesionální přístup po všech stránkách… Těším se na další spolupráci

Michal Chylík
Brnooffice.cz

Dle našich představ

Spolupráce s Richardem probíhá vždy hladce, rychle a dle našich představ. Dokáže přesně pochopit naše požadavky a přenést je na “papír”. Vyhovuje nám také Richardova kreativita a samostatnost.

Sára Sanža / brnooffice.cz

Testimonial

V oboru se opravdu orientuje

S Richardem spolupracuji už řadu let na řadě projektů. Co se grafiky týká, zatím jsem neměl možnost spolupracovat s nikým lepším. Richard odvádí svoji práci precizně, vždy v čas a v oboru se opravdu orientuje.

Radim Kučera / radimkucera.cz