Lettering, kaligrafie a typografie – znejte rozdíl

calligraphy, lettering, typography

Lettering, kaligrafie a typografie – znejte rozdíl

calligraphy, lettering, typography

 

Pokud se ponoříte do světa Letteringu a písma, tak se na vás vychrlí mnoho nových pojmů a slov. Možná jste je nikdy neslyšeli a přesto obstojně používáte svůj textový nebo grafický editor. Umění ovšem není pouze o tom dokázat něco vytvořit nebo použít, ale i znát správné názvy a dobře je aplikovat. Teprve pak se z vás stane opravdový umělec a znalec vašeho oboru.

Pokud ovšem uvažujete o využití služeb letteringovového umělce, je dobré znát alespoň základy rozlišení těchto velice podobných, ale v základu naprosto odlišných umění. Každé z těchto tří umění se hodí na jiný typ projektu a NELZE je zaměňovat. Nebojte se! Pomůžu vám se v této džungli pojmů zorientovat.

Lettering – umění kreslit písmena

Lettering je všechno, kdy je tvořeno každé písmeno procesem kreslení, upravování a překreslování. Lettering je časově náročný, a proto je i jinak ceněný. Umělec v tomto případě vytváří písmeno tím, že nakreslí jeho obrys, vyplní jej a případně doplní o stylizační dekorace jako jsou stíny, odlesky nebo 3D rozměr.

Jako tradiční můžeme označit Hand-Lettering (ruční písmokresba). Ať už umělec v tomto případě používá tužku, fix, štětec nebo křídu, vždy tento nástroj drží ruka, která vytváří organické tahy. Cokoli co vidíte na výsledném díle bylo opravdu vytvořeno rukou. Další oblastí může být proces, při kterém je Lettering tvořen na počítači pomocí vektorů a křivek. Ovšem většinou i tento proces začíná pouze v ruce s tužkou a papírem a později je v počítači takzvaně trasován.

Cílem Letteringu je nakreslit kompozici, která bude pro ten daný případ fungovat jako celek. Pokud bychom vzali jednotlivá písmena nebo slova z výsledného díla a snažili se je použít někde jinde, tak by v tom lepší případě vypadaly amatérsky. Stejně tak nelze zaměnit otisk prstu, nebo vzít okno vytvořené na míru a snažit se ho napasovat někde jinde.

Lettering se požívá při tvorbě logotypů, menu v kavárnách a restauracích, pozvánek, svatebních oznámeních, cedulí a mnoho dalších. Pokud chcete mít něco, co bude naprostý originál ušitý vám na míru, tak Lettering je ta nejlepší volba.

Kaligrafie – umění psát písmena

I když někdy letteringové dílo muže vypadat jako kaligrafie jako například v úvodním obrázku, tak je kaligrafie něco naprosto jiného. Zde hovoříme o dekorativním psaní.

Tvar písmena udává umělcova schopnost používat jeho nástroje a vše vzniká pouze jedním tahem. Nic se nepřekresluje ani neupravuje, “pouze” se vše napíše. To se velice lehce řekne, ale již hůř udělá. Je samozřejmě nutné znát pravidla. Vědět, kdy na pero nebo štětec více přitlačit, a kdy naopak zjemnit tah. Toto vyžaduje hodně tréninku. Hovoří se o takzvané svalové paměti. Kaligrafie není tolik časově náročná jako Lettering, ale má velice zúžené možnosti co se stylu týká.

Hodí se při psaní dopisů a svatebních oznámení popisování dárků jmény a další.

Typografie – umění používat písmena

U typografie nehovoříme o tvoření samostatných písmen a slov, ale o používání písma tím správným způsobem. Dokázat správně zkombinovat několik druhů písem jejich velikost a jejich další vlastnosti je něco, co mnoho lidí podceňuje a nedokáže. Písmo je ale všude, kam se podíváte. Do této disciplíny také patří znalost anatomie písmen. Nastavení správných velikostí mezer mezi písmeny, slovy a odstavci. Typografie je například to, co zrovna čtete. Stále se opakující naprosto stejné znaky, postavené do kompozice, která je nejlepší pro co nejlepší čitelnost.

Existuje obrovské množství písem, které si můžete stáhnout do svého počítače a následně využívat. Některé z nich dokonce imitují Lettering nebo kaligrafii, ale nic nemění na tom, že i v těchto případech mluvíme o typografii. Kaligrafie a Lettering mnohdy porušují některá typografická pravidla. Pokud je chcete porušovat dobře, musíte ta pravidla znát. Typografie je proto základ pro kterékoli z těchto umění.

Používá se všude, kde je nutná čitelnost a rozsah je pro ruční práci příliš obrovský.

Přihlas se k oběru newsletteru!

Získejte bonusový obsah exkluzivní pouze pro odběretale a přístup ke všem informacím jako první! Stačí vyplnit vaše jméno a e-mail.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.